Květen plný smyslů

Tradičně jóga pracuje s technikami stahování smyslů, lze to ale vzít i obráceně –  cestou rozšiřování. Vnitřního klidu a harmonie můžeme dosáhnout i skrze smysly, na které se soustředíme a které otevíráme. Květen plný květů, vůní, slunce a tepla nás zve, abychom se smyslům otevřeli a zkusili najít svou vnitřní spokojenost skrze ně.

Jógová pratjáhára (5. stupeň jógy) vede ke koncentraci a k meditativním stavům. Jejím cílem je, abychom se naučili soustředit dovnitř sebe a našli v sobě bod, ve kterém jsme v souladu se sebou, bez běsnících emocí, bez kritických soudů o sobě, bez tisíců myšlenek, které nás tíží.  Zkrátka ve stavu spokojenosti se sebou. Tato vnitřní spokojenost je zároveň způsob, jakým pak existujeme ve světě. Pokud jsme ve stavu vnitřní spokojenosti, zažíváme pozitivní otevřenost ke všemu, co k nám přichází. Negativní emoce nebo skutky jiných lidí nás tolik nezasáhnou a dokážeme se s nimi vyrovnat s laskavostí.  

Základními technikami, kterými se toto stahování smyslů dovnitř sebe učíme, jsou například různé formy koncentrace na dech. Pokud nás ale vše kolem volá, abychom se věnovali svým smyslům, není potřeba se tomu bránit.

Pratjáháru můžeme cvičit i plnými smysly. Jednou z doporučovaných technik je například koncentrace na nejhlasitější zvuk v okolí.  Vydej se do přírody a poslouchej její zvuky. Nádherný jarní zpěv ptáků, šumění stromů nebo zurčení potůčku. Všimni si, jaké pocity v tobě zvuk vyvolává. Jak se vnější projevuje uvnitř tebe. Vnímej soulad a vědomí jednoty. Smysly jsou také nástrojem k zvnitřnění a napojení na klid uvnitř nás.

Lze využít hudbu, světlo (slunce nebo svíčku) nebo mou oblíbenou aromaterapii. Vůně dokážou krásně vyladit naše nitro a můžeme je mít kdykoli k dispozici. Ve chvíli, kdy nemáme sílu nebo možnost se vědomě věnovat svému vnitřnímu ladění, jsou vůně nenahraditelným pomocníkem. Okamžitě nás přivedou k sobě, do vnitřního klidu a harmonie.

V této józe smyslů se můžeš nechat vědomě zahltit tím, co potřebuješ doplnit. Nejenom jídlo je výživa. Čerpej ze všech zdrojů, které se ti nabízejí. Protože, když budeš vnitřně plná, všeho toho krásného, voňavého, libozvučného, ucítíš v sobě harmonii. A to je právě ta „síla“, ze které pak kveteme a záříme.

Nech připravit svoji osobní vůni, užij si vůně více jak 70 éterických olejů, dopřej si voňavou relaxaci.

Můžeš se také přidat k FB skupině a nechat se inspirovat každý den: Tělo, mysl, duše – jóga a aromaterapie pro ženy.

 

Pokud chceš dostávat nové inspirace ke své praxi hned jak článek napíšu, přihlaš se k mému newsletteru.